Přehled zatmění Slunce a Měsíce v Čechách

20. 03. 2015 pátek

částečné zatmění Slunce

Částečné zatmění od nás budeme pozorovat krátce před 11. hodinou dopoledne. Měsíc zakryje 74 procent sluneční kotouče shora, takže sluneční srpek bude vypadat jako dva ostré rohy. Úplné zatmění budou moci pozorovat v Arktidě, Evropě nejblíže projde pás totality mezi britskými ostrovy a Islandem. Úplné zatmění tam bude trvat necelé tři minuty.

 

28. 09. 2015 pondělí
 

zatmění Měsíce

ráno před západem Měsíce (bude vidět z větší části – až polostínová fáze nastane pod obzorem, ale jinak je vidět celé).

 

07. 08. 2017 pondělí

částečné zatmění Měsíce

částečné zatmění o velikosti 25 procent.

 

27. 07. 2018 pátek
 

zatmění Měsíce

 

Z ČR uvidíme v podstatě většinu úkazu. Při tomto zatmění budeme moci sledovat poměrně nedaleko jasnou rudou platetu Mars, která bude ten rok v opozici. Na obloze bude též rudý obr Antares – nejjasnější hvězda ve Štíru. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že to bude úkaz „tří rudých těles“. Na oblozé v té době budou i planety Jupiter a Saturn.

 

21. 01. 2019 pondělí
 
Simulační snímek maximální fáze částečného zatmění Měsíce 16./17. července 2019.

zatmění Měsíce

 

zatmění bude z ČR pozorovatelné ve většině svého průběhu, Měsíc zapadne za obzor v okamžiku, kdy už bude takřka celý mimo plný zemský stín.

 

10. 06. 2021 čtvrtek
 

částečné zatmění Slunce

Částečné zatmění Slunce s maximálním zakrytím slunečního kotouče okolo 17 procent. Zatmění je jako prstencové pozorovatelné například v Grónsku, kde také bude trvatprstencová fáze nejdéle (3 minuty a 51 sekund).

 

25. 10. 2022 úterý
 

částečné zatmění Slunce

Zatmění bude částečné, u nás nastane jeho maximální fáze krátce před polednem. Měsíc zakryje Slunce 42 procenty povrchu kotouče. Největší pokles světla zaznamenají v severozápadním Rusku, kde dojde k zakrytí 86 procenty měsíčního kotouče.

 

29. 03. 2025 sobota
 

částečné zatmění Slunce

Budeme svědky 20-ti procentního zatmění. Maximální fáze připadá na 17 minut po poledni a ve světě budou moci pozorovat největší částečné zatmění v Kanadě (94 %).

 

12. 08. 2026 středa
 

zatmění Slunce

Pás totality bude začínat v Arktidě a končit ve Středozemním moři pod španělským územím, kde budeme moci spatřit krásné sluneční zatmění před západem Slunce. I z České republiky nastane velmi pěkné částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje Slunce 89 procenty před západem Slunce! (Bude však nutné se vydat na západ Čech, neboť na východě území nastane maximální fáze již pod obzorem).

 

02. 08. 2027 pondělí
 

zatmění Slunce

 

Dojde k úplnému zatmění Slunce, které budeme moci v Evropě spatřit jako částečné (okolo 54 procent) a kdo jej bude chtít vidět jako úplné a zároveň nejdelší možné, tomu bude stačit cesta do relativně nedalekého Egypta. Půjde pravděpodobně o nejočekávanější úplné zatmění v té době vůbec, neboť samotné zatmění bude velmi dlouhé a pás totality prochází oblastmi s nejmenším výskytem srážek na světě.