Text na křivce

POSTUP:

1/ Předpokládám, že máme otevřený obrázek např. 500x200px. Na bílé ploše pozadí si nástrojem cesty (Path tool) vytvarujeme pěknou vlnovku.

Obrazek

 

2 / Klikneme Vybrat – Z cesty, čímž se cesta aktivuje a začne být čárkovaná.

3 / Nyní přejdeme k napsání textu. Zvolíme si font, velikost tak akorát podle délky vlnovky. Pokud je text hotový, klikneme v menu Vrstva – Text podél cesty. Kolem linie se vytvoří obrys textu.

Obrazek

4 / Můžeme vymazat vrstvu textu, aby nerušila. V horním menu Windows otevřeme Dockable dialogs / Cesty. Při aktivní cestě textu po kliknutí pravého tlačítka zvolíme Cesta do výběru. Aktivují se hranice cesty textu. Nyní vymažme všechny cesty z menu Cesty a obrázek se hezky vyčistí. Co zůstane je výběr s ohraničením textu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

5 / Teď už stačí do nové průhledné vrstvy vyplnit výběr textu. Vrstvu nazvu Vlna.

Obrazek

Obrazek

6 / Už známe princip. Pojďme se podívat na případ, že chceme text do tvaru kruhu. Samozřejmě na úvod nástrojem Eliptický výběr nakreslíme kružnici. V horním menu Výběr klikneme úplně dole Do cesty. Tím se vytvoří tvar cesty, podobně jako předtím z vlnovky.
Obrazek

7 / Teď už jen stačí napsat vhodnou velikostí fontu napsat text. V menu nástroje Text kliknout Text to Path. Jak jevidět na mém náhledu, asi se hned netrefíte do správné velikosti fontu.
Obrazek

8 / Takže v tabulce cest v menu Windows / Dockable dialogs / Cesty vymažeme cestu textu. A změníme velikost fontu. Celý postup opakujeme až je velikost správná.

Obrazek

9 / Pak opakujeme kroky od bodu 4.

Obrazek