1. Úvod do programu a historie

Úkoly:

  1. Najděte na internetu, co je program Macromedia Flash 8 a k čemu slouží.
  2. Najděte na internetu příklady využití programu.

Výklad:

Macromedia Flash je grafický vektorový program, momentálně ve vlastnictví společnosti Adobe (dříve Macromedia – Macromedia Flash).

Samotná technologie Flash se používá pro tvorbu (převážně internetových) interaktivních animací (bannery, reklamy, některé dynamicky se pohybující stránky a další), ale také prezentacíanimovaných videí, a v neposlední řadě i pro tvorbu her (internetových i klasických – výhodou takových her je malá velikost souboru a možnost hraní přímo v okně prohlížeče, bez nutnosti stahování).

Rozšíření Flashe na internetu pomohla malá velikost výsledných souborů, protože se uchovávají ve vektorovém formátu, a proto ve většině případů vytlačily flashové bannery ty klasické, dříve používané ve formátu GIF. Samozřejmě daní za menší velikost je relativně vysoká náročnost na výkon, protože vektorová data se musí počítat a poté teprve vykreslovat.

Příklady využití technologie Flash (Get the Flash Player to see this player).

Konkurencí k technologii Flash je technologie Silverlight od firmy Microsoft, která nabízí v podstatě srovnatelné možnosti (je koncipována pro spolupráci s platformou .NET), ovšem zdaleka není tak rozšířená a podpora ze strany mobilních zařízení je malá.

Adobe Flash       Microsoft Silverlight

Flash tedy nabízí ideální možnost, pokud vytváříme jednoduché či složité animace, nebo potřebujeme oživit stránky zajímavým bannerem, nebo přidat reklamu, která návštěvníka upoutá. Neměli bychom ovšem zapomínat, že internetové vyhledávače (jako je např. Google) nemají přístup k textům uvnitř flashových animací, takže jej nebudou indexovat a naše stránky se nebudou zobrazovat ve výsledcích vyhledávání.

Opakování:

  1. Co je program Flash?
  2. K čemu se používá technologie Flash?
  3. Jaká je velikost výsledných souborů a proč?

 

Zdroje:

[online]. [cit. 2018-09-03]. Dostupné z: http://www.gjszlin.cz/ivt/esf/flash/flash-uvod-do-programu.php